EU kotiček: Kviz Milijonar v znanosti
Europark Pobreška cesta 18,Maribor,SlovenijaUdeleženci bodo skozi kviz v skupinah spoznavali profil raziskovalca STEAM, vključno z izobraževalnimi pogoji, kompetencami in naravo dela.
Udeleženci bodo skozi kviz v skupinah spoznavali profil raziskovalca STEAM, vključno z izobraževalnimi pogoji, kompetencami in naravo dela.
Praktična delavnica za mlade, ki skozi 5 praktičnih nalog odkrijejo svoje močne kompetence in talente. Med rotacijo med STEAM področji sledi kratek pogovor s kariernim svetovalcem o možnih poklicih in njihovem pomenu. Udeleženci odnesejo domov kartonček s spoznanji o talentih ter seznam treh zanimivih poklicev iz STEAM področja.
Namen delavnic je približati astronomske teme najširšemu krogu udeležencev. V notranjosti Europarka bodo potekala delavnica izdelave preprostega solarigrafa, priprave, s katero lahko dlje časa beležimo spreminjanje navidezne poti Sonca po nebesni sferi. Na zgornjem parkirišču Europarka bomo v primeru jasnega vremena opazovali Sonce, v večernem času pa planet Saturn, objekte globokega neba.
Informacije o Evropski uniji in programih financiranja s poudarkom na raziskovanju, izobraževanju in razvoju karier raziskovalca. Pričevanja MSCA štipendistov ITN FOODTRANET projekta iz UM Fakultete za strojništvo in Inštituta Jožef Stefan.
Izbrani avtorji, sodelujoči v letošnjem natečaju programa Mladih za napredek Maribora, bodo predstavili svoje raziskovalne naloge in inovacijske predloge. Program “Mladi za napredek Maribora” že od šolskega leta 1983/84 spodbuja raziskovalno delo mladih. Sprva je bil organiziran s strani Mestne občine Maribor, od leta 2007 pa poteka pod okriljem ZPM Maribor. Vsako leto v programu sodeluje več kot 300 mladih…
Udeleženci spoznajo metode kritičnega mišljenja (s področja medijske ekologije) za razumevanje strategij produkcije lažnih novic. Naučijo se krmariti med obilico informacij v medijskem okolju in ozaveščajo svoje lastno medijsko sebstvo. Udeleženci spoznajo: 1) razliko med informacijo, napačno informacijo in dezinformacijo; 2) učinke lažnih informacij in zakaj nihče ni imun na dezinformacije; 3) nekaj praktičnih veščin in informacij, kako lažne novice…
Učencem in učiteljem bodo predstavljeni inovativni pristopi za spremljanje biotske raznovrstnosti, ki jih izvajamo s pomočjo sodobnih, genetskih metod. Te omogočajo razumevanje in raziskovanje številnih lastnosti živali (s čim se prehranjujejo, v kakšnem okolju živijo, ali so v naravi njihove populacije stabilne, v kakšni meri so odporne na bolezni, kako identificiramo celotno biotsko raznovrstnost samo v eni reakciji, idr.). Učenci…
Pogovor o pomenu higiene rok, kdaj umivamo roke, na kaj moramo biti pozorni; pokažemo, kako se umiva in razkužuje roke; pregled uspešno razkuženih rok s priročnim učnim pripomočkom za fluorescentni test pod UV-svetlobo; prikaz filma o umivanju in pomenu čistih rok.
Delavnica bo sestavljena iz treh različnih gibalnih izzivov in nekaj mitov o našem telesu. Sedenje v krogu: vsak učenec se usede drugemu na kolena na način, da sklene krog. V primeru, da se učenci razvrstijo primerno, bodo lahko sedeli en drugemu na kolenih in hkrati podpirali tistega pred seboj. Miselna igra s številom nog in rok na tleh. Npr. če…
Otrokom bomo na starosti primeren način predstavili skupine beljakovinskih, maščobnih in OH-živil, pa tudi mikrohranila in njihove glavne vire v prehrani. Spoznali bodo splošen pomen omenjenih hranil za zdravje oz. predvsem dobro počutje in storilnost otrok (»Kaj je dobro za močne mišice/trdne kosti/za boj proti smrkanju/za dobro razmišljanje naših možganov?« in podobno). Ponazorili bomo pripravo uravnoteženega obroka, ki ga bodo…
Spreminjanje pH lahko vpliva na različne kemijske procese, zato je natančno določanje pomembno za razumevanje lastnosti snovi. Rdeče zelje vsebuje velike količine snovi, ki jih imenujemo antociani. To so vodotopna barvila, ki spremenijo barvo v različnih pH okoljih, zato ga lahko uporabimo kot naravni pH indikator. Zelje je hkrati tudi dober vir antioksidantov, predvsem vitamina C. Antioksidanti delujejo tako, da…
Univerza v Mariboru organizira dogodek Poslovna akademija odprte skupnosti v sodelovanju z uglednimi institucijami, kot so Štajerska gospodarska zbornica, Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje ter Tovarna podjemov. Dogodek bo posvečen povezovanju raziskovalnih institucij in gospodarstva, z osrednjim poudarkom na inovacijah, podjetniških priložnostih ter prenosu znanja v prakso. Dogodek se bo odvijal v Dvorani Frana Miklošiča na rektoratu Univerze v Mariboru.
Pravno obvestilo
Na vseh dogodkih projekta oooZnanost! poteka snemanje in fotografiranje z namenom promocije in poročanja o dogodku. Če vstopite na lokacijo (spletnega) dogodka, boste lahko posneti in fotografirani. Z vstopom na to lokacijo, dajete dovoljenje organizatorjem in Evropski komisiji, da vas lahko snemajo, fotografirajo, zvočno snemajo in uporabijo vaše posnetke po lastni presoji. Obiskovalci zato ne boste uveljavljali nobene odgovornosti proti organizatorjem in Evropski komisiji v zvezi z zgoraj navedenim. V kolikor se z zgoraj navedenim ne strinjate, vljudno prosimo, da s tem seznanite organizatorje na: ern@um.si. E-sporočilu obvezno priložite visokokakovostni sken fotografije z osebnega dokumenta, da vas lahko organizator izloči iz vseh posnetkov in fotografij skupaj z navedbo, na kateri lokaciji in katerega dne bi lahko bili posneti s strani organizatorjev. Pooblaščena oseba za varstvo podatkov Univerze v Mariboru je izr. prof. dr. Miha Dvojmoč (dpo@um.si).