Kaj imajo skupnega trebuščki dvoživk in prstni odtisi človeka?
27. septembra,09:00 - 15:00
Predstavili bomo način, kako lahko s pomočjo fotografij dvoživk, določimo njihovo istovetnost: po trebušnem vzorcu urhov ali pupkov lahko prepoznamo prav vsakega posameznika – tako kot s prstnimi odtisi lahko prepoznamo vsakega človeka. Včasih gre prav zlahka, saj imajo urhi zelo prepoznaven vzorec črnih in rumenih lis na trebuščku; včasih pa težje, in si moramo raziskovalci pri tem pomagati z različnimi programi. Udeleženci bodo lahko to sami odkrili s pomočjo zanimive igre »Bela Urška«.
Zakaj pa sploh to počnemo? S pomočjo označevanja in fotoidentifikacije lahko ocenimo številčnost populacij ogroženih skupin živali, kot so dvoživke. S tem prispevamo k boljšemu poznavanju biotske pestrosti, predvsem v primeru ogroženih vrst, saj lahko podobne metode uporabljamo tudi za druge skupine živali (npr. hrošči, metulji). V delavnici se bomo pogovorili tudi o vzrokih za ogrožanje vrst.
Povezani dogodki
Pravno obvestilo
Na vseh dogodkih projekta oooZnanost! poteka snemanje in fotografiranje z namenom promocije in poročanja o dogodku. Če vstopite na lokacijo (spletnega) dogodka, boste lahko posneti in fotografirani. Z vstopom na to lokacijo, dajete dovoljenje organizatorjem in Evropski komisiji, da vas lahko snemajo, fotografirajo, zvočno snemajo in uporabijo vaše posnetke po lastni presoji. Obiskovalci zato ne boste uveljavljali nobene odgovornosti proti organizatorjem in Evropski komisiji v zvezi z zgoraj navedenim. V kolikor se z zgoraj navedenim ne strinjate, vljudno prosimo, da s tem seznanite organizatorje na: ern@um.si. E-sporočilu obvezno priložite visokokakovostni sken fotografije z osebnega dokumenta, da vas lahko organizator izloči iz vseh posnetkov in fotografij skupaj z navedbo, na kateri lokaciji in katerega dne bi lahko bili posneti s strani organizatorjev. Pooblaščena oseba za varstvo podatkov Univerze v Mariboru je izr. prof. dr. Miha Dvojmoč (dpo@um.si).