Zanima nas tvoje mnenje – sodeluj v raziskavi in prispevaj k oceni učinka projekta oooZnanost!

Predstavitev

Kot odgovor na vse večje družbene izzive znanstvena skupnost sprejema ukrepe v okviru pobud, kot so evropske misije programa Obzorje Evropa. Vendar ta prizadevanja pogosto ovira širjenje lažnih novic v družbenih krogih. Eden od ciljev projekta oooZnanost! je zato naslavljanje tega izziva v sodelovanju znanstvene skupnosti z osnovnimi in srednjimi šolami ter nenazadnje z nacionalnimi in lokalnimi mediji. Njegovi glavni cilji vključujejo ozaveščanje o raziskovalcih, krepitev njihove pozitivne podobe, poudarjanje družbenih koristi znanosti, spodbujanje radovednosti ter razvijanje spretnosti za prepoznavanje lažnih novic in dostop do zanesljivih informacij, zlasti prek odprte znanosti. Poleg tega si projekt oooZnanost! prizadeva navdušiti mlade posameznike za raziskovalno kariero z vključevanjem raziskovalcev v intenzivne kampanje ozaveščanja, organizacijo izobraževalnih dejavnosti med evropskimi raziskovalnimi nočmi v letih 2024 in 2025, sodelovanjem s šolami ter krepitvijo kompetenc in komunikacijskih veščin raziskovalcev za učinkovito sodelovanje z javnostjo. Merjenje učinka namenjenih reševanju zgoraj omenjenih izzivov povezanih z lažnimi novicami, ter spodbujanju pozitivne podobe znanstvenikov in koristi njihovega dela, je lahko zapleteno, vendar ključnega pomena. Pogosto je potrebna kombinacija kvantitativnih in kvalitativnih metod, da bi zajeli celovito razumevanje vpliva prispevka projekta oooZnanost! na posameznike in družbo.

Pri ocenjevanju učinka bomo obravnavali naslednje cilje:

• Krepitev javnosti, zlasti mlajše generacije, z znanjem in veščinami za prepoznavanje lažne novice in dostop do zanesljivih informacij.
  • Premostitev vrzeli med raziskavami in javnostjo s povečanjem ozaveščenosti o raziskavah in inovacijski dejavnosti. Namen projekta je povečati prepoznavnost znanosti in raziskovalnega izobraževanja v javnosti, spodbujati tesnejšo odnos med raziskovalci in širšo javnostjo.
  • Poudariti družbeno in gospodarsko vlogo raziskovalcev ter prikazati vpliv njihovega dela na vsakdanje življenje državljanov. S prikazom pomena prispevkov raziskovalcev projekt poudarja pomen znanstvenih raziskav za družbo in gospodarstvo.
  • Spodbujanje zanimanja mladih za raziskovanje in njihovo spodbujanje k znanstveni karieri. S promocijo raziskav in znanstvenih dosežkov želi projekt spodbuditi mlade generacije, da razvijejo strast do raziskovanja in razmislijo o znanstveni karieri.

Za namen ocene učinka bomo na slovenskem geografskem območju v letih 2024 in 2025 izvajali sledeče raziskave:

1. Raziskava javnega mnenja o znanosti in znanstvenikih.
  2. Raziskava o samopodobi in vključenosti raziskovalcev v skupnost.
  3. Raziskave o pomenu krepitve veščin kritičnega mišljenja in izboljšanja kakovosti uporabe znanja v praktičnem vsakdanjem življenju: (3a) na vzorcu učiteljev in (3b) na vzorcu mladih.
  4. Metrike udeležbe.
  5. Pokritost in doseg v medijih ter analitika spletnih strani in družbenih medijev.
  6. Anketa o zadovoljstvu obiskovalcev z glavnim dogodkom Evropske noči raziskovalcev (ERN)in ocena pomembnosti sodelovanja raziskovalcev na dogodkih, kot je ERN, med raziskovalci, vključenimi v glavni dogodek ERN.
Pridružite se nam na tem vznemirljivem potovanju, da bi premostili vrzel med znanostjo in javnostjo, spodbujali kritično razmišljanje in navdihnili naslednjo generacijo raziskovalcev tudi z izpolnitvijo vprašalnikov, ki jih bomo objavili na spletni strani ter socialnih omrežjih projekta oooZnanost!!

Rezultate zgoraj navedenih raziskav si boste ob koncu projekta lahko ogledali na tej spletni strani.

ČASTNA POKROVITELJICA

Uradna foto-Nataša Pirc Musar spletna_stran

Dogodki projekta Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! (akronim: oooZnanost!) potekajo pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.

KONZORCIJSKI PARTNERJI

Univerza v Mariboru
Factumevent

FINANCER

Evropska unija

SPONZORJI

SODELUJOČI DELEŽNIKI

Pravno obvestilo

Na vseh dogodkih projekta oooZnanost! poteka snemanje in fotografiranje z namenom promocije in poročanja o dogodku. Če vstopite na lokacijo (spletnega) dogodka, boste lahko posneti in fotografirani.  Z vstopom na to lokacijo, dajete dovoljenje organizatorjem in Evropski komisiji, da vas lahko snemajo, fotografirajo, zvočno snemajo in uporabijo vaše posnetke po lastni presoji. Obiskovalci zato ne boste uveljavljali nobene odgovornosti proti organizatorjem in Evropski komisiji v zvezi z zgoraj navedenim. V kolikor se z zgoraj navedenim ne strinjate, vljudno prosimo, da s tem seznanite organizatorje na: ern@um.si. E-sporočilu obvezno priložite visokokakovostni sken fotografije z osebnega dokumenta, da vas lahko organizator izloči iz vseh posnetkov in fotografij skupaj z navedbo, na kateri lokaciji in katerega dne bi lahko bili posneti s strani organizatorjev. Pooblaščena oseba za varstvo podatkov Univerze v Mariboru je izr. prof. dr. Miha Dvojmoč (dpo@um.si).

Financira Evropska unija. Za izražena stališča in mnenja odgovarja samo avtor (ali avtorji) in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave. Niti Evropska unija niti Evropska izvajalska agencija za raziskave ne moreta biti odgovorna zanje.