Prihajajoči dogodki

Kaj se kuha v laboratoriju?
Kaj se kuha v laboratoriju?

Spreminjanje pH lahko vpliva na različne kemijske procese, zato je natančno določanje pomembno za razumevanje lastnosti snovi. Rdeče zelje vsebuje velike količine snovi, ki jih imenujemo antociani. To so vodotopna barvila, ki spremenijo barvo v različnih pH okoljih, zato ga lahko uporabimo kot naravni pH indikator. Zelje je hkrati tudi dober vir antioksidantov, predvsem vitamina C. Antioksidanti delujejo tako, da…

Preberi več...

Uživajmo znanost s polno žlico
Uživajmo znanost s polno žlico

Otrokom bomo na starosti primeren način predstavili skupine beljakovinskih, maščobnih in OH-živil, pa tudi mikrohranila in njihove glavne vire v prehrani. Spoznali bodo splošen pomen omenjenih hranil za zdravje oz. predvsem dobro počutje in storilnost otrok (»Kaj je dobro za močne mišice/trdne kosti/za boj proti smrkanju/za dobro razmišljanje naših možganov?« in podobno). Ponazorili bomo pripravo uravnoteženega obroka, ki ga bodo…

Preberi več...

Kaj zmore moje telo?
Kaj zmore moje telo?

Delavnica bo sestavljena iz treh različnih gibalnih izzivov in nekaj mitov o našem telesu. Sedenje v krogu: vsak učenec se usede drugemu na kolena na način, da sklene krog. V primeru, da se učenci razvrstijo primerno, bodo lahko sedeli en drugemu na kolenih in hkrati podpirali tistega pred seboj. Miselna igra s številom nog in rok na tleh. Npr. če…

Preberi več...

Detektiv divjih živali: razkritje nevidnih divjih živali okoli vas
Detektiv divjih živali: razkritje nevidnih divjih živali okoli vas

Učencem in učiteljem bodo predstavljeni inovativni pristopi za spremljanje biotske raznovrstnosti, ki jih izvajamo s pomočjo sodobnih, genetskih metod. Te omogočajo razumevanje in raziskovanje številnih lastnosti živali (s čim se prehranjujejo, v kakšnem okolju živijo, ali so v naravi njihove populacije stabilne, v kakšni meri so odporne na bolezni, kako identificiramo celotno biotsko raznovrstnost samo v eni reakciji, idr.). Učenci…

Preberi več...

Predstavitev izbranih najboljših predlogov raziskovalnih nalog in inovacijskih predlogov programa Mladih za napredek Maribora.
Predstavitev izbranih najboljših predlogov raziskovalnih nalog in inovacijskih predlogov programa Mladih za napredek Maribora.

Izbrani avtorji, sodelujoči v letošnjem natečaju programa Mladih za napredek Maribora, bodo predstavili svoje raziskovalne naloge in inovacijske predloge. Program “Mladi za napredek Maribora” že od šolskega leta 1983/84 spodbuja raziskovalno delo mladih. Sprva je bil organiziran s strani Mestne občine Maribor, od leta 2007 pa poteka pod okriljem ZPM Maribor. Vsako leto v programu sodeluje več kot 300 mladih…

Preberi več...

Približajmo astronomijo najširšemu krogu udeležencev
Približajmo astronomijo najširšemu krogu udeležencev

Namen delavnic je približati astronomske teme najširšemu krogu udeležencev. V notranjosti Europarka bodo potekala delavnica izdelave preprostega solarigrafa, priprave, s katero lahko dlje časa beležimo spreminjanje navidezne poti Sonca po nebesni sferi. Na zgornjem parkirišču Europarka bomo v primeru jasnega vremena opazovali Sonce, v večernem času pa planet Saturn, objekte globokega neba.

Preberi več...

EU kotiček: Odkrij svoj STEAM talent!
EU kotiček: Odkrij svoj STEAM talent!

Praktična delavnica za mlade, ki skozi 5 praktičnih nalog odkrijejo svoje močne kompetence in talente. Med rotacijo med STEAM področji sledi kratek pogovor s kariernim svetovalcem o možnih poklicih in njihovem pomenu. Udeleženci odnesejo domov kartonček s spoznanji o talentih ter seznam treh zanimivih poklicev iz STEAM področja.

Preberi več...

ČASTNA POKROVITELJICA

Uradna foto-Nataša Pirc Musar spletna_stran

Dogodki projekta Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! (akronim: oooZnanost!) potekajo pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.

KONZORCIJSKI PARTNERJI

Univerza v Mariboru
Factumevent

FINANCER

Evropska unija

SPONZORJI

SODELUJOČI DELEŽNIKI

Pravno obvestilo

Na vseh dogodkih projekta oooZnanost! poteka snemanje in fotografiranje z namenom promocije in poročanja o dogodku. Če vstopite na lokacijo (spletnega) dogodka, boste lahko posneti in fotografirani.  Z vstopom na to lokacijo, dajete dovoljenje organizatorjem in Evropski komisiji, da vas lahko snemajo, fotografirajo, zvočno snemajo in uporabijo vaše posnetke po lastni presoji. Obiskovalci zato ne boste uveljavljali nobene odgovornosti proti organizatorjem in Evropski komisiji v zvezi z zgoraj navedenim. V kolikor se z zgoraj navedenim ne strinjate, vljudno prosimo, da s tem seznanite organizatorje na: ern@um.si. E-sporočilu obvezno priložite visokokakovostni sken fotografije z osebnega dokumenta, da vas lahko organizator izloči iz vseh posnetkov in fotografij skupaj z navedbo, na kateri lokaciji in katerega dne bi lahko bili posneti s strani organizatorjev. Pooblaščena oseba za varstvo podatkov Univerze v Mariboru je izr. prof. dr. Miha Dvojmoč (dpo@um.si).

Financira Evropska unija. Za izražena stališča in mnenja odgovarja samo avtor (ali avtorji) in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave. Niti Evropska unija niti Evropska izvajalska agencija za raziskave ne moreta biti odgovorna zanje.

© 2025 Evropska noč raziskovalcev. Vse pravice pridržane. Powered by Factumevent